Günlük Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalı?

Günlük cilt bakım rutini cildimizin gün içerisinde kirli hava ve benzeri unsurlara süreli olarak maruz kaldığı için cildimizi arındırır, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmamızı sağlar. Bu görüntüye sahip olmak için cilt bakım rutinini dikkatli bir şekilde hazırlamak gerekir. Eğer siz de cilt bakım rutinini bir düzene bindirmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Cilt Bakımı Her Gün Yapılmalı Mıdır?

Cildimiz sürekli olarak şehrin kirlenmiş havasına ya da makyaj malzemelerine temas ettiği için onu düzenli olarak temizlememiz gerekir. Doğru ürün ve uygun bir sıralama ile yapıldığı takdirde cilt bakımını her gün uygulamak cildi parlak ve daha canlı göstermeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra aşırı ürün kullanımı ya da yanlış ürün kullanımı istenmeyen cilt sorunlarına sebep olabilir. Bu yüzden cilt tipinizi doğru analiz etmek ve bu konuda dermatologlar tarafından tavsiye edilen ürünleri kullanmak günlük cilt bakım rutinini daha etkili bir hale getirir.

Yıpranmış Cilde Ne İyi Gelir?

Hayatın yoğun temposu ile koştururken bizler kadar yorulan cildimizi yıpranmaya karşı korumak sağlıklı bir görünüm için oldukça önemlidir.

Tam da bu sebeple günlük cilt bakım rutinimize c vitamini gibi vitaminler ve hyaluronik asit gibi yararlı asitler eklemek oldukça önemlidir. Buna ek olarak beslenmemizde de cildimize iyi gelebilecek olan C vitamini ve E vitamini içeren besinlere yer vermeye özen göstermeliyiz.

Günlük Cilt Bakım Rutini Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini doğru bir sıralama ile yapmak maksimum verim almak için ilk kuraldır. Cildinize bakım yapmadan önce aşağıda yer alan sıralamayı takip etmeye özen göstermelisiniz. Günlük cilt bakımı rutini sıralaması:

l Temizleme,

l Tonik,

l Cilt bakım serumları,

l Göz çevresi bakımı,

l Nemlendirme,

l Güneş kremi.

Doğru bir cilt bakım rutini sıralamasında öncelikle cildimizi arındırmak için cilt tipimize uygun bir cilt temizleme ürünü kullanmalıyız. Bu aşamada ürünün içeriğinin temiz olmasına dikkat etmek gerekir.

Cilt temizliğinden sonra gözeneklerin sıkılaşması ve daha canlı bir cilt görünümü için tonik uygulamalıyız. Tonikler cildi sıkılaştırır ve daha parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

Bunun ardından lokal bakımları yapabiliriz. Son olarak nemlendirme aşamasını uygulamayı unutmamalıyız. Bunlara ek olarak cildi ölü derilerden arınmak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için tercihe ve ürüne bağlı olarak haftada bir ya da iki defa arındırıcı peeling maskeleri kullanabilirsiniz.