K-Beauty Nedir? K-Beauty Neden Bu Kadar Polüler ve Nasıl Uygulanır?

K-Beauty Nedir? K-Beauty Neden Bu Kadar Polüler ve Nasıl Uygulanır? Koreli kadınların ciltlerin pırıl pırıl olması ve her zaman pürüzsüz olması dünyanın geri kalanındaki diğer kadınların dikkatini çekti. Küresel bakım ürünlerinden farklı ürünler kullanan bu kadınlar için ergenliklerinden itibaren yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösteren ürünler bulunur. Güzellik lugatımıza yeni yeni girmeye başlayan K-Beauty nedir ve neden bu popüler oldu sorularının cevaplarını vereceğiz.

K-Beauty Nedir?

Kore kültüründe cilde bakmak hem kadınların hem de erkeklerin çocuklarından itibaren önemli ritüellerden birisidir. Bu sebeple de Kore’de kozmetik sektörü çok fazla gelişmiş bir endüstridir. K-Beauty ise Kore’deki güzellik sektörüne verilen isimdir.

Güney Kore’nin hem kültürü hem de sektör tarafından yönlendirilmesi son derece kuvvetlidir. Ana caddelerde ve alışveriş merkezlerinde ciddi miktarlarda güzellik merkezleri bulunur. Ayrıca reklamlarla da desteklenmektedir.

K-Beauty Neden Popüler Oldu?

K-Beauty ürünlerinin tüm dünyada bu kadar popüler olmasının sebeplerinin başında ürünler üzerine çok ciddi ve uzun süreli araştırma ve geliştirmelerin yapılmasıdır.

Ayrıca tasarlanan ürünlerin vermeleri gereken faydalara ulaşmış olmaları da son derece önemlidir. Çünkü bu ürünler arasında çok ciddi bir rekabet söz konusu olmaktadır.

K-Beauty ürünlerinin bir çoğunda, kozmetik ürünler için alışıldık olmayan malzemeler de kullanılmaktadır. Bu sebeplede genellikle Güney Kore’nin güzellik endüstrisi dünyanın diğer ülkelerinden yaklaşık 10 yıl önde olmaktadır.

K-Beauty Çocuklar İçin de Var!

Güney Kore’de güzellik merkezleri ve ürünleri sadece gençler ve yetişkinler için değil. Aynı zamanda çocuklar içinde güzellik merkezleri ve ürünleri bulunmaktadır.

Çocukların bu kültürün içerisinde var olabilmesi için hükümet özel olarak çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların başında ise çocukların güvenliği için yeni ve çok sıkı kuralların getirilmesi bulunmaktadır.

K-Beauty Rutini Nasıl Yapılır?

K-Beauty güzellik rutini 10 adımdan oluşmaktadır. Bu adımların bazılarının sabah rutinlerinde atlanması normal olurken, bazı adımlarının ise haftada ya da ayda bir yapılması yeterli olmaktadır.

Göz Makyajını Temizleme

Göz çevresindeki cildin yüzün diğer bölümlerine oranla çok daha ince ve hassas olması sebebiyle hedefe yönelik olan bir temizleyicinin kullanılması gerekmektedir. Bunun için rutine göz makyajı temizleyicisiyle, göz makyajının temizlenerek başlanması gerekmektedir.

Çift Temizlik

K-Beauty bakımında cildi temizlemek için 2 ürün kullanılmaktadır. Bunlardan ilki yağ bazlı olan temizleyicidir. Bu temizleyicinin kullanılmasının sebebi cildi makyaj ve kirden arındırmasıdır.

Yüz temizliği için kullanılan ikinci ürün ise genellikle köpük formlu olmaktadır. Bu temizleyicinin amacı ise gözenekler içerisinde ki kirlerin giderilmesidir.

Peeling

K-Beauty rutinlerinin içerisinde peeling kendisine yer bulmasına rağmen haftada 2 kere ya da ayda bir kez kadar önerilmektedir. Bu adımda kullanılacak peeling ürünlerinin sert olmaması önemli olmaktadır. Genellikle AHA yağlarından birisi ile ıslatılmış pamuk yeterli olmaktadır.

Tonik

Rutinin içerisindeki en önemli adımlardan birisi kesinlikle tonik adımı olmaktadır. Bu adımın amacı ise ciltte kalan kalıntıların temizlenmesi ve cildi sonraki adımlar için hazırlamaktır.

Tedavinin Özü Bu adım bilindik güzellik rutinleri içerisinde yer almamaktadır. Sadece K-Beauty rutininde ise cildi daha sonraki bakım adımlarına hazırlamak için kullanılmaktadır.

Su bazlı formüllere sahip olan bu ürünleri, serumların daha hafif yapısı olarak düşünülebilir.

Bakım

Bu adımda cildinizin ihtiyacı olanların verildiği adımdır. Nemlendiriciler, berraklaştırma ve aydınlatma gibi ürünler kullanılır. Bu adımda ampuller ve serumlar kullanılmaktadır.

Kağıt Maskesi

Haftada bir uygulanması önerilen bu kağıt maskeler cilde daha fazla nem girmesini sağlamasıdır. Ayrıca cildin ışıldaması da sağlamaktadır.

Göz Kremi

Göz çevresinde ki cildin hassas ve ince olması nedeniyle ayrı ve özel bakıma ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple göz çevresi için kremlerin kullanılması önemli olmaktadır.

Uyku Nemlendirmesi

Gece boyunca cildinizi nemlendirecek ya da detoks etkisi sağlayacak bir maske ya da krem kullanmalısınız. Bu sayede tüm adımların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle gece yıkanmayacak maskelerin kullanılması önerilmektedir. Bu sayede cildin neme doyması sağlayacaktır. Diğer bir yandan günlük nemlendiricilerinizi kullanmanızda da herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Güneşten Koruma

Sabah rutininizin içeriisnde yer alması gereken en önemli adımlardır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın önemli olması dolayısıyla mutlaka SPF değeri yüksek bir güneş kreminin kullanılması gerekmektedir.