Online Alışveriş Trendleri ve Moda

Online Alışveriş Trendleri

Internet üzerinden alışveriş yapmanın hayatımızı pek fazla değiştirmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Modaya olan yaklaşımlarımızı mağazada elimize alıp denediklerimizin değil de bir resim görüp o giysiyi tık diye seçmemizin etkilediğini de hepimiz biliyoruz. Kendimizle barışık olduğumuz ölçüde sosyal bir çevreye dahil olma istediği taşımamız giyim tarzımızı ne derece etkiliyorsa, internetten pratik ve hızlı bir alışveriş yapmak da o derece etkili belki de. Peki ama gerçekte moda hangi etkenlerin etkisi altında kalıyor? Evet, moda artık herkesin aynı giysiye ulaşabildiği online mağazalarda. Bu eşitlik demek. Bu özgürlük demek. Bu belirli bir kaliteyi daha geniş kitlelerle paylaşmak demek. Bu kendi standartlarını yani moda anlayışını geliştirmek demek. Bu gerçekten de bir devrim.

Sanal mağazalar kendi özgür dünyalarını kurarken blog’lardan, haber sitelerine, mail listelerinden sosyal iletişim ağlarına kadar pek çok yerde boy gösterdiler. Bu noktada kurgusal hayal dünyalarımızda olduğu gibi modada tasarımın gücünü sokaktaki herkese yansıttığı yeni ve sarsıcı bir kitlesel çılgınlıkla karşılaşılmadı. Bakalım bu boşluğu neler dolduracak derken modayı etkileyen önemli ünlü kişileri aynı sayfalarda görüyoruz. Pazarlamanın bireye bu kadar samimi hitap ettiği bir başka dönem olmadı belki de. Bu durumda takipçilerin de moda hakkındaki görüşlerine çok fazla ihtiyaç duyuluyor. Şimdilik herkes halinden memnun gibi görünüyor ama belki de bu sessiz sedasız dönmekte olan çarkta göz alıcı tasarımlar yerlerini alırken hiç ummadığımız yerden gene şaşırtacak bizi modacılar.

Modanın üstünlüğü tarih boyunca olduğu gibi devam etti. İnsanlar en zor şartlarda çalışıp altın ararken kot pantolonun rahatlığı ve sağlamlığı yine keşfedildi ve herkes tarafından sevildi, benimsendi. Özel günler için vazgeçilmez olan bazı giysilerin ağırlığı her zamanki gibi modaya yön verdi. Küçük dokunuşlar büyük farklar yarattı. Moda günleri dünyaca kutlanırken hayat çizgimizdeki tüm olaylar gözden geçirildi. Bazen hep birlikte güldük ve bazen de hep birlikte ağladık. Yorumlar bölümünü dolduran sevenleriyle sanatçılar verdikleri mesajlarda sınır tanımadı. Modanın sonsuzluktaki bu yarışını elimizden bırakmadığımız telefonlarımızla bütün gün takip etmek de bir yaşam tarzı oldu. Gördüğünü al, beğendiğini aklında tut, tıkla dünyalar senin olsun, elinin altındaki tercih gibi trendler üzerine sanat dünyasında da çokça konuşuldu.

Yakındaki Uzak Gelecek

Bakalım sırada ne var? Bizi neler bekliyor? Geçmişteki moda seçimlerimizi yaparken bir mağazaya kahve içmeye gitmeye kadar varan mağaza ziyaretlerimizin yerini alan bu yeni alışkanlık “online alışveriş” bizi nereye götürüyor? Popüler kültür hayatımıza getirdiği kavramlarla nelere hız kazandıracak? Yeni trendler belirgin bir başka rol ortaya çıkardığında neler konuşulacak? Yaratıcı zekâ ve marka sadakati gibi önemli bazı noktalar nasıl hayatımıza yeniden dahil olacak? Uzun tatiller yapıp evden çalışmak ne kadar ciddi bir plan? Bilgi çağı gençleri ne kadar bilinçli iş tercihleri yapacak? Hayatın modayla birlikte dönen dünyasında nelere renk verilecek?

Nelere ışık tutulacak bilmiyoruz ama moda üstünlüğünü koruyacaktır. Bilinçli tüketicileri televizyonlarımızda izleyeceğiz. Bilinçli markalara internet ile ulaşacağız. Moda ile el ele tırmandığımız basamaklarda asla yalnız kalmayacağız.