Poplin Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında incecik ve yumuşacık dokusu ile birçok elbisenin üretiminde tercih edilen poplin kumaş ilk olarak Fransa’da bulunmuştur. 15. yüzyıldan günümüze kadar da sık sık kullanılmıştır. Eski zamanlarda tamamen ipek olacak şekilde üretilen poplin kumaş şimdilerde ise ince olan penye pamuk iplikleri ile üretilmektedir. Tercih edilen bu merserize pamuk iplikler de elbiselere tıpkı ipek ipliği gibi yumuşak ve narin bir doku verir.

Poplin Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

 Poplin kumaşın en göze çarpan özelliği şüphesiz ki yumuşak dokulu olmasıdır. Poplin kumaş merserize ince pamuk ipliklerden üretilmesinin yanında bazı katkı maddeleri de içerebilir. Poplin kumaş üretilirken; yün, saten, ipek, poliblend ya da suni ipekten de faydalanılır. Sıcak havalar için ideal olan poplin kumaşın en önemli özelliklerinden biri de terletmeyen, hava alan ve %100 pamuk bir yapıda olmasıdır. Hafif ve bunaltmayan dokusu ile birçok kişi için vazgeçilmez bir kumaştır. İnce iplikler ile sık dokunan poplin kumaş; elbise, gömlek, tirençkot, tişört, masa örtüsü, nevresim, bebek örtüsü, çarşaf gibi birçok ürünün üretiminde tercih edilir. Poplin kumaş yaz aylarında terletmemesi ve rahat olmasının yanında kış aylarında da sıcak tutma özelliğine sahiptir. Her tarz dikime uygun olan poplin kumaş tekstil ürünleri için aranan kumaşlar arasındadır.

 Poplin kumaşın ütü istemesi ve çabuk kırışması ise bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Yıkanırken ise üretilmiş olduğu iplik türü göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ipek iplik kullanılmışsa düşük sıcaklıkta bir yıkama söz konusu olmalıdır. Ancak pamuklu iplikler tercih edilmiş ise o zaman poplin kumaş makinede 60 dereceye kadar olan sıcaklıklarda yıkanabilir. Polin kumaş hayatımızın içine giren ve çokça kullandığımız bir kumaş türüdür. İster ev tekstilinde ister kıyafet konusunda poplin kumaşlara hayatımızda yer vererek rahatlığın keyfini çıkartabiliriz.